Netflix tarzı eğlence servisleri hayata bazen katkı sağlayabiliyor. Netflix özel serileri, yığınla film ve diziye erişmek için reklamsız bir hizmet. Tek sorun ayda bir cepten çıkacak bozukluklar. Peki Netflix yerine korsan dizi/film sitelerinden izlesek ne değişir? Vazgeçilmez mi? Yazımda detaylı olarak değerlendirdim.

Bu yazıyı şu anda okumak için vaktiniz olmayabilir, eğer öyleyse buraya tıklayarak özete direkt atlayabilirsiniz.

Para vermeye değer mi?

Çok büyük bir ücreti olmadığı gibi, para vermeye de değen bir sistem. Günde kenara bir lira koyabiliyorsanız, her ay bir Standart üyelik parası (27.99₺) çıkarabilirsiniz. Her neyse, parayı kafaya takarak düşünecekseniz bu yazı zaten sizin aradığınız türden bir yazı değil. Ben deneme sürümünü kullanıyorum, ama kenarda birer liralarım duruyor.

Netflix‘in sevdiğim yanlarından birisi, reklam olmaması! İzlediğim bölümün başında *rastgele kelime*-bet xbin reklamı çıkmıyor. Videoya tıkladığımda beni yeni sekmede bir +18 reklama göndermiyor. Kısacası reklam konusunda rahat bir nefes alabiliyorum. Bazı siteler var ki AdBlock bile fayda etmiyor artık, sırf stres.

Ayrıca içerikte kalite farkını da gözle görüp, kulakla duyabiliyorsunuz. Dürüst olalım, hiçbir korsan dizi/film sitesi 720p’den yukarı çıkamıyor. Bazen onun gerçekten 720p olduğu bile bir muamma. Kullandığım standart pakette ise gerçek 1080p keyfini, birden çok dil ve yüksek kalite ses seçenekleriyle izleyebiliyorum.

Birçok dizi ve filmin tek platformda olması da ayrı bir güzellik. Korsan sitelerin birinde X filmi varsa Y filmi yok, diğerinde Y var ama 480p falan. Can sıkıcı ve uğraştırıcı, hele ki yarım akıllı bir televizyonda reklam çıktığında tarayıcı çöküyor. Netflix’in ise bir televizyon uygulaması ve rahat kontrolleri var.

Bedava sirke baldan tatlı değil. Bedava sirkenin sirkeliğinden şüphe duyun. Parasını verip balı almayı tercih ediyorum.

Netflix her şeye sahip değil…

Güzel yanlarından fazlasıyla bahsettik ama Netflix’in de eksileri var. Her ne kadar korsan siteler kadar fazla olmasa da, Netflix’in de tökezlediği yerler var.

Netflix gibi büyük bir platformda bile bazı filmler ve diziler eksik. Gerek bazı dizilerin Türkiye’de yayınlanmaması, gerek hiçbir yerde bulunmaması sorun olabiliyor. Bunun en büyük örneği özellikle son Marvel filmlerinin bulunmaması.

Netflix her ne kadar büyük bir dizi ve film ağı olsa da, içeriğinin çoğunluğu başka yapımcıların. Netflix, bu içeriklerin yayınlanması için Twentieth Century Fox, Walt Disney Studios gibi içerik stüdyolarıyla anlaşma yapıyor veya tam tersi, bu stüdyolar Netflix ile anlaşıyor. Ne yazık ki Marvel Studios ile Netflix bağlarını kopardığı için son Marvel içeriklerini göremiyoruz.

Bunun haricinde bazı içerikler, belirli sebeplerden dolayı bazı ülkelerde kısıtlanabiliyor. Bazı dizi/filmlerin Türkiye’de yayınlanmayacağı planlanmışsa, Netflix’te de yayınlanmayabiliyor.

Netflix her ne kadar güzel olsa da, tam değil. Bu durumda gülü seven dikenine katlanmak zorunda. Bazı izlediğim içerikler Netflix’te olmadığı için, onları korsan sitelerden izlemek gerekebiliyor. Reklamlar her ne kadar sinir bozucu olsa da, katlanacağız artık.

Kısacası…

Dizileri hala korsan sitelerden ücretsiz izleyebilirsiniz, ama her bölümde reklamlarla ve daha fazla reklamla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanında kalitede kayıplar da sorun olabilir, yani, bence Netflix.

Reklam olmadan, kaliteli bir şekilde ve birçok farklı platformda/cihazda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Öte yandan, korsan siteler için aynı şeyi söylersem yalan olur.