Ses varsa, müzik de var. Gerek bir dizide, belki bir mekanda, çeşitli yerlerde müziği duyuyor ve belki de şu an dinliyoruz. Favori müziklerimizin üzerimizde etkisi de oluyor. Ben müzik dinlerken daha verimli iş yaptığımı hissediyorum mesela. Size de oluyordur illa ki.

Müzik kişiyi adeta değiştiriyor; ruh dünyasını, davranışlarını hatta düşüncelerini bile etkileyebiliyor. Kişinin dinlediği şarkılara göre kişilik analizleri ve ruh hali gözlemlenebiliyor. Mesela ağır ilerleyen, tekdüze şarkıları genelde “çökmüş” kimseler dinliyor. Ritmi yüksek şarkılar genelde optimist kişilerin tercihi.

Ben çoğunlukla ritmik şarkılar dinliyorum ve enerjik hissediyorum. Spor yaparken dinlemesi ise ayrı bir güzellik, insan yorgunluğunu unutuyor ve dayanıklılığını koruyor. Müzik gerçekten de ruhun gıdası.

Şarkıları dinlemek kadar onları çalmayı da seviyorum. İlkokulun başında bir org sahibi oldum ve zamanla org konusunda amatörce kendimi geliştirdim. Müzik kulağım var ve sevdiğim şarkıları tekrar ederek çalabiliyorum, inanılmaz bir şey. Dinlediğim şarkılara bir daha bağlanıyorum adeta.

Bazı şarkıları beynimiz belli anılar ve kişiler ile bağdaştırıyor. Yakın arkadaşlarınızla veya bir yerde yaşadığınız önemli bir olay sırasında dinlediğiniz şarkıları yeniden dinlediğinizde onları hatırlatır. Benim dinlediğim bir şarkı -ironik bir şekilde ritimli bir şarkıydı- bana ayrılığımı hatırlatıyordu. Hâlâ dinledikçe hatırlarım ama ayrılık konularını aştım.

İlk defa bir müzik çalarım olduğu dönemlerde kendi seçtiğim şarkıları dinlemeye başladım. YouTube’dan rastgele müzikler indirip dinliyordum ama en net hatırladığım şarkı Maroon 5 – Moves Like Jagger’dı. Islıkla eşlik ederek o şarkıyı dinlemeyi hala severim. Ritmi ayak uydurulabilir hızda olduğu için yürüyüş yaparken çok güzel gidiyordu.

Herkesin farklı şarkı zevkleri var. Ben çoğunlukla ritimli şarkıları seviyorum ama arada caz da dinlemek güzel oluyor. Karsu’nun Jest Oldum şarkısını seviyorum, aslında Mustafa Sandal’ın şarkısı ama Karsu’nun yaptığı caz versiyonu daha huzur verici geliyor.

Müzik belki de en güçlü şeylerden birisi, bizi her türlü etkileme gücüne sahip. Umutsuzluk ve kaygılarınızı alabildiği gibi arttırabiliyor da. Dinlediğimiz şarkılar bizimle bütünleşiyor ve bizi biz yapıyor. Yine de güçlü olduğu kadar güzel de. Müzik dinlemek gibisi yok.