Press "Enter" to skip to content

Özel yazılım, Custom ROM

Batuhan Gindeközü

İlk akıllı telefonum içinde bir ton gereksiz uygulama (bloatware) yüklü olarak geliyordu, bu da zaten olan 256 MB hafızasını oldukça azaltıyordu. WhatsApp’tan başka uygulama yükleyemiyordum. En sonunda bu telefonu nasıl daha iyi yapabilirim diye araştırmaya başladım.

Google’da yaptığım birkaç araştırma sonrasında telefonuma CyanogenMod 7’yi kurmuştum. Asıl amacım sadece Turkcell uygulamalarından kurtulmaktı ama telefona daha fazla hakim olmak çok büyük bir ekstraydı. O zamandan bu yana akıllı cihazlarımda Custom ROM kullanmaktayım.

Nasıl? Getirisi ne?

Getirisi oldukça fazla diyebilirim. Geri dönüşüm için oldukça güzel bir yöntem. Eskimiş, güncelleme almayan cihazlarınıza yeniden hayat veriyor ve bazı durumlarda onları eskisinden daha iyi hale getiriyor.

Turkcell T20 kullandığım dönemde telefon oldukça doluydu. Telefona yüklediğim CyanogenMod sağolsun, telefon ömrünü doldurmuş olsa da yeniden hayat kazandı.

Kişiselleştirme; bir cihazı özgünleştirmek her zaman güzeldir. Custom ROM kurduğunuzda, cihazınızdaki stok yazılımın sunduğundan daha fazlasına erişim sağlarsınız. Temalar, renkler, genişlik (DPI, yazı vb.), özelleştirilebilecek HER ŞEY üzerinde hakimiyetiniz olabilir. Ekstra özellikler de cabası.

Şu sıralar telefonumda kullandığım LineageOS, DPI ayarını özgürce değiştirmeme olanak sağlıyor. Ekranda bir sayfada okuyabildiğim içerik daha fazla ve ekranı daha efektif kullanabiliyorum. Karanlık tema özelleştirmeleriyle gri değil, siyah bir temaya sahibim. Estetik açıdan daha hoş duruyor.

Bir bilgisayar gibi işlevsellik kazanan akıllı cihazlarımızın hızlı olması da önemli bir faktör haline geldi. Stok yazılımlar her zaman beklendiği gibi hızlı çalışmıyor, bunu özellikle bütçe cihazlarında ve eski telefonlarda görüyoruz. Custom ROM yardımıyla cihazınızı sadece hızlandırmakla kalmaz, sınırlarını bile aşabilirsiniz.

Bir dönem kullandığım Samsung Galaxy Ace 2’de bulunan arayüz çok ağırdı, kullanılacak gibi değildi. Custom ROM ile beraber cihaz kendi potansiyelini üçe katladı.

Dikkat edilmesi gerekenler

Her cihazın yazılımı ve donanımı farklıdır, bu yüzden cihazınızın modeline göre araştırma yapmanız gerekir. Başka bir modele ait ya da bozuk bir yazılımı kurmaya çalışmanız durumunda cihazınız brick olabilir, yani yazılımı çökebilir. Eğer bir Custom ROM kurma planınız varsa mutlaka dikkat edin ve her ihtimale karşı veri yedeğinizi alın.

Eski telefonuma bir hata sonucu başka bir telefon modelinin yazılımını kurmaya çalıştım ve telefonumun brick olmasına sebep oldum. Telefonun serviste özel araçlarla stok yazlımının yeniden yüklenmesi gerekti.

Custom ROM’lar üçüncü kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Cihaz yazılımını değiştirmek cihazınızın garanti kapsamı dışına çıkmasına sebep olur. Custom ROM’ların bazıları hala test aşamasında olduğundan, cihazınızın bazı özellikleri düzgün çalışmayabilir. Tavsiyem, yazılımı kurmadan önce kullanıcı yorumlarını okumanız.

XDA Developers bir geliştirici topluluğu olup, çeşitli geliştiriciler tarafından desteklenmektedir. Burada telefonunuz için Custom ROM’ları araştırabilir ve kullanıcı yorumlarını okuyarak, neyle karşı karşıya kalacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Custom ROM kullanıcısı olarak bu özel yazılımlardan oldukça memnunum. Bana telefonumu istediğim gibi kontrol etme şansı sunuyorlar. Eğer bu konuyla ilgili desteğe ihtiyacınız olursa bana Instagram ve Twitter hesaplarımdan ulaşabilir, yorumlarda yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: