Press "Enter" to skip to content

Black Mirror: Bandersnatch – Oyun gibi mi, hayat gibi mi?

Batuhan Gindeközü

Bu film adeta bir oyun. Yönetmen siz değilsiniz ama gidişat sizin elinizde. Filmin farklı sonları, her bir seçenekte izlediği farklı yolları var. Kararlar sizin elinizde, ama bu film bir oyun gibi mi, yoksa hayat gibi mi?

En başında seçeceğiniz kahvaltılık gevrekten kimi takip edeceğinize kadar, beklemediğiniz olaylar karşısında ne yapacağınıza kadar seçimleriniz, gidişatı değiştirecek.

Tabi filmdeki karakteri bir oyundaki gibi yönetmeyi beklemeyin. Belli zamanlarda iki seçenek çıkacak, siz de onları seçerek her seferinde farklı bir film izleyebileceksiniz. Her bir seçenek için on saniyeniz var, bu süreçte seçmezseniz varsayılan olarak ilk seçenek üzerinden gidecektir.

Ayda bir kere izleyin derim. Her şey gibi siz de değişiyorsunuz. Film de size göre değişiyor. Tabi bu film tek seçeneğiniz olmayacak. Bandersnatch gibi interaktif filmler çıkarılmaya başlandı, onları izlediğimde de yorumunu yapacağım. Bilginiz olsun, bu filmi interaktif olarak, en iyi haliyle sadece Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Detaylı açıklamayı aşağıda verdim, okumaya devam edin.

Her seçim bambaşka bir seçeneğe gitmiyor. Filmde 10 tane yol ayrımı varsa, 2^10 (1024) tane seçenek olmuyor. Bazı patikalar geri gitmenize sebep oluyor. Bazıları birbiriyle kesişiyor, bazıları bambaşka yollara ayırıyor. Oldukça etkileyici ve fiilen kişiye özgü bir film ortaya çıkıyor.

Crossover zamanı! Önceki yazımda bahsetmediğim bir şey, bu filmi bir korsan site üzerinden düzgünce izlemeniz mümkün bile değil. İnteraktif bir içerik olması, size yönetim şansı sunması, her seçenekte nereye gideceğiniz farklı.

Bu film üzerine düşülmüş, ağır bir emeğin ürünü ve kopyalanması da bir o kadar emek isteyecektir. Korsan içerik sitelerinin bu kadar detaylı uğraşacağını sanmıyorum. Bir korsan site üzerinden hâla izleyebilirsiniz, ama bir başkasının seçimlerini izlemiş olacaksınız. Dolayısıyla da interaktif içerik olmasının bir anlamı kalmayacak.

Film hakkında bir bilgi; yapılan bütün çekimler toplamda beş saatten daha uzun. Bu beş saatin seçimlerinize bağlı olarak bir-iki saatini izliyorsunuz. Çekimlerin yanı sıra her bir seçimin nereye gideceği de akıl almaz, büyük uğraşlar isteyen ayrı bir konu.

SPOILER UYARISI: Henüz Black Mirror – Bandersnatch’i izlemediyseniz, bu paragrafta yazıyı bitirin. Resmin ardına geçmeyin. Yazımı okuduğunuz için size teşekkür ediyor ve sevdiğinizi umuyorum. Filmi izlediğinizde bu paragrafın devamını da mutlaka okumayı unutmayın!

Spoilerlar buradan başlıyor! Filmin en ilgimi çeken iki büyük noktası var. Bu noktalardan birisi karakterin, bir şey tarafından kontrol edildiğini fark etmeye başladığı an. Seçimleri kendisinin yapmadığını anladığında anlık olarak gerçek dünyaya dönüyorsunuz.

İkinci büyük noktayı sadece filmi tekrar izlediğinizde görüyorsunuz. Kelebek etkisi, yani olabilecek en küçük değişikliğin bile daha sonra devasa bir tepkiyle karşınıza çıkacağını fark ediyorsunuz. Hangi şarkıyı seçtiğiniz, hangi gevreği yediğiniz bile senaryoyu adeta ikiye bölüyor.

MASTER SPOILER: Farklı senaryolar merak edilesi olduğu için, kişinin tekrar tekrar izlemesi gerekebiliyor. Yine de gerçeği söyleyeyim; mutlu bir son yok. Olası tüm senaryolar mutsuz bir sonla bitiyor. Bir bitiş kısmında oyun beş yıldızla değerlendirilse de, çocuk babasını öldürdüğü için hapse gidiyor. Bir diğerinde ise geçmişini değiştirdiği için, terapist koltuğunda ölüyor. Yol üzerindeki macera yine de çekişmeli, izlenesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: