Yakın zamanda Udemy’de Murat KOÇ’un “Algoritma ve Programlama Mantığı” eğitimine bir başlangıç attım ve bazı şeyleri fark ediyorum.

Daha önceki yazılarımda veya sayfalarda hiç bahsettim mi bilmiyorum ama ben gelecekte (üniversitede) yazılıma yönelik bir bölüm okumak istiyorum. Yazılımın temellerini kavramam içinse algoritmaları öğrenmem gerekli.

Algoritmalar, en basit haliyle bir problemin çözüm adımları diyebilirim. Ayşe beş simit alıp ikisini yer, kalanını 3 liradan satarsa elinde kaç lirası olur tarzı problemler. Evet mi, hayır mı tarzı kararlar. Çözülen problemler sadece bu tarz değil ama programlama mantığını kavramak için iyi bir başlangıç.

Eğri oturup doğru konuşayım, matematiğim iyidir ama problemleri her zaman anlamam. Bu yüzden bir problem sorusunda uzun vakitler harcadığım oluyor. Kurs içeriği yığınla örnekten oluşuyor, bu yüzden problem çözme konusunda daha gelişmiş hissediyorum.

Buraya kadarki kısım teknikti, peki ya ben ne fark ettim?

Kursun henüz başlarındayken bir şey fark ettim; algoritmalar her yerde. Algoritmaları gerek gerçek hayatta, gerekse programlama dillerinde, kısacası her yerde kullanıyoruz.

Bir oyun düşünün, hikaye bazlı olsun. Yaptığınız her karar sizi farklı yollara saptırır. Bazen yollar ayrı uçlara gider, bazen ise kesişir. Bu hikayenin bir şemasını çıkardığınızda, oyunu tekrar tekrar oynayıp farklı yollara saptığınızda bir bakıma algoritmaları kavrıyorsunuz.

Yaptıklarınız üzerine hiç derince düşündünüz mü? Eğer düşündüyseniz, bunu yapmasaydım dediğiniz zamanlar da olmuştur. Bu da sizi olasılıklara sürükler. Geçmişi düşününce “şunu yapsaydım”, bir kararı vermeden önce “ne yapsam”.

Olasılıkların üzerine düşündüğünüzde farklı sonuçlar görürsünüz: alternatifler. Kodlamanın, yapay zekanın, öngörülerin mantığı. Sonuçlara ulaşmak için, adımları izlersiniz. Sanki bir şeyi daha çağrıştırıyor, dedektifliği. Liderliği, yönetimi, hayatımızda verdiğimiz her bir kararı. Hayatın her yerinde, kendi zihnimizde algoritmaları kullanıyoruz ve haberimiz yok!

Biraz manyaklaştım sanırım buraya kadar, yazı komplo teorisine dönmüş. Bahsetmek istediğim şey, algoritmaları her yerde kullanıyoruz ve mantığını daha iyi kavradığımızda hayatta da daha başarılı olabiliriz. Yazılım geliştirme ile ilgili bir kariyer seçimi yapacaklar için ekstra artısı, algoritmalar yazılımda da önemli bir yer tutuyor.