Press "Enter" to skip to content

Akıllı telefon tercihleri

Batuhan Gindeközü

Akıllı telefonlar ile son 4-5 senedir yakından ilgiliyim ve deneme-yanılma yoluyla çok şey keşfettim. Araştırmalar yaptım, haberler okudum. Telefonuma custom romlar kurup keşfettim. Bunlar başka yazının konusu, bizim konuşacağımız konu ise akıllı telefonun kendisi.

Bu yazı aslında hem deneyim, hem teknoloji kapsamında. Yine de bu bir teknoloji makalesi, çünkü kendi deneyimlerimi anlatmaktan ziyade bir rehber yazıyorum. Kendi tercihlerim kadar nasıl bu tercihlere ulaştığımı da yazıyorum.

Bir akıllı telefon kullanırken insanın dikkat etmesi gereken hususlar var, yine de her şeyin bir sırası olmalı. İlk telefonumu ben seçerek almadım, daha çok bir akrabadan bana kaldı. Kendim seçerek aldığım ilk telefon ise şu an kullandığım Xiaomi Mi 5S‘im.

Bir telefon almayı düşünüyorsanız, telefon araştırmasından da önce gelen bazı adımlar var. Öncelikle bu telefonu en az iki yıl kullanacağınızı unutmayın, tabi eğer Richie Rich değilseniz. Bu bilgiyi kafamıza oturttuktan sonra “sıfırıncı maddeye” geçiyoruz.

Bu telefonu niye alacaksın?

Daha düzgün bir telefon istemek herkesin hakkı, ama bütçenize göre düşünmeniz gerekiyor. Tabi bütçenizin alabileceği en iyi telefon, her zaman aradığınız telefon olmayabilir.

Ben bir telefonu sadece “alo demek” için değil, internette araştırabilmek, müzik dinlemek, dizi/film izlemek için kullanıyorum ve fotoğraf çekmeyi sevdiğimden, kameraları da iyi olsun istiyorum. Peki sen ne istiyorsun? Bu cihazı ne için kullanacaksın? Önceliklerini düşün ve araştırmanı buna göre yap.

Araştırmak için ne yapmalı?

Akıllı telefonları araştırmak için çok çeşitli siteler var. Ben Epey’i tercih ediyorum, ama seçenekleriniz bununla kısıtlı kalmasın. Teknomarketlerin internet sitelerini de kullanın. YouTube’da kanalların inceleme videolarına bakarak da fikir sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca telefon araştırmak için tek kaynağınız internet olmasın. Eskiden internet mi vardı? Dışarı çıkın, teknomarketleri gezin. Teşhire sunulan telefonları deneyimleyin. Ekranının nasıl göründüğüne, kamerasının kalitesine dikkat edin, kriterlerinize göre deneyin ve karar verin.

Araştırırken yanlış kanılara sakın kapılmayın. Megapiksel değerinin yüksekliğine göre kamera tercihi yapmayın veya göz kararı hareket etmeyin. Mutlaka incelemelerine bakın, yapabiliyorsanız kendiniz gözlemleyin.

Marka olması şart mı?

Bir telefonu sırf markasıyla övünmek için almayın. Önemli olan bir telefonun sizde nasıl hissettirdiği. “Epıl abi ya, XS falan çok havalı” laflarıyla gezen biriyseniz bu yazıyı burada bırakın. Havasını atamayacaksınız çünkü.

Bir telefonun büyük, dünyaca duyulmuş bir marka olması şart değildir. İsimsiz bir markanın telefonunu kullanın demiyorum ama sırf marka diye bir telefona göz dikmeyin. İlle de iPhone almak zorunda değilsiniz her zaman. Önceliğiniz güvenlik ve stabilite ise, telefonunuzu gerçekten iş için kullanıyorsanız işinizi görecektir, ama gündelik kullanıcı için iPhone fazla.

Oppo, Xiaomi, OnePlus gibi daha az bilinen markaların da oldukça güzel, hatta karşılaştırıldığında daha iyi telefonları bulunuyor. Teknolojiyi takip edenler biliyordur tabii ki ama ortalama bir insan bu markaları büyük olasılıkla duymamıştır. Ben şahsen insanlar bu markaları tanıdıkça, fiyat performans ürünlerini keşfettikçe bunları kullanmaya başlayacağını düşünüyorum.

Sadede geleyim, alacağınız telefonun ille de Samsung olması gerekli mi? Tek bir markayla sırf bir özellikten dolayı takılı kalmayın. Başka markaların telefonlarına göz atın.

Göze görünen özellikler

Bir telefonun donanımının ne işe yaradığını öğrenin. RAM, kısa bellek hafızası arka planda daha fazla işlem yapmanıza olanak sağlayabilir, ama işlemci onların çalışmasını sağlar. Hafızanın fazlalığı da önemli bir faktör, sonuçta geçici dosyalar sadece RAM’de depolanmıyor.

Ayrıca bir telefonun güncelleme alması iyi bir şey. Telefonunuz güvenli olmazsa, hangi donanım onu kurtarabilir? Bu yüzden mümkünse güncelleme garantisi sunulan telefonları alın veya Custom ROM kullanımını öğrenin. İsterseniz bekleyin, yakında Custom ROM’lar ile ilgili bir yazı da paylaşacağım.

Haydi telefon alalım!

Telefonu ne için kullanacaksınız? Oyun için mi, iş için mi? Yoksa sadece sosyal medya için mi alıyorsunuz? Bunun kararını verdikten sonra telefon almayı düşünün.

Kağıt üstünde donanımı güçlü gözüken bir cihaz, elinizde pert olabilir. Bu yüzden gerçek veriler daha önemli olacaktır. Teknomarketlerde teşhir ürünlerini deneyin, varsa bir tanıdığınıza nasıl olduğunu sorun.

Arasında kararsız kaldığınız seçenekler varsa, o telefonları deneyimlemiş kişilerin yorumlarını okuyun. Ekşisözlük’te bazı telefonların yorumları yapılıyor, tavsiye ederim. Ayrıca telefonların incelemelerine dikkat etmeniz de oldukça işinize yarayacaktır.

Bugünlük benden bu kadar. Yakında telefon konulu bir Custom ROM yazısı yazacağım, takipte kalmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: