WordPress 5.0 güncellemesiyle beraber getirilen Gutenberg yazı editörü her kullanıcı tarafından pek iyi karşılanmıyor. Benim de başıma sorun oluyor (özellikle şu sıralar). Bu yazımda Gutenberg’den bahsettim ve bu kısa yazının sonunda, Gutenberg’den nasıl kurtulacağınızla ilgili ufak bir tüyom var.

Blok düzeni (Gutenberg) cidden yazım konusunda kolaylık sağlıyor mu?

Kendi blogumda da Gutenberg’i kullanmaktayım ve daha öncesinde klasik editör ile yıllarımı harcadım. Yer yer eski editörü özlüyorum çünkü bu Gutenberg bazı günler başıma büyük sıkıntılar açabiliyor. Blok düzeni olarak da geçen Gutenberg, her bir enter ile yeni bir blok açıyor. Yazmaya devam ettiğinizde paragraf olarak kendisini ayarlıyor.

Dilerseniz öncesinde veya yazdıktan sonra bu bloğun türünü değiştirebiliyorsunuz, fakat her zaman umulduğu gibi gitmiyor işler.

Sitemde kullandığım Gutenberg arayüzünün boş hali. Çok fazla… beyaz.

Deneyimim

Kullandığım sürece bazı ufak çaplı sıkıntılar farkettim. En basit örneği kopyalamayla ilgili problemler. Yazımın bir kopyasını ayrı bir yere almak istediğimde sürekli wordpress–xyz tarzı tagler ile karşılaşıyorum.

Bu da yetmezmiş gibi (bazı durumlarda) hepsini seçmek için CTRL + A kullanmak fayda sağlamıyor, yazıyı mouse ile kaydırarak seçmek zorunda kalıyorum.

Daha ilginç olanı ise seçim yapmak artık daha zor geliyor, çünkü bir bloğu seçmek istediğimde de (bu yazıyı yazarken oldu) hepsini seçmeye başladı.

Bunun haricinde bir diğer sıkıntı ise blok kaymaları. Blok kayması durumu genelde yazı ve başlıklar arasında gerçekleşiyor. Bir başlığın gerisinden enter ile blok eklediğinizde o başlık, sonraki bloğa bir metin olarak kayıyor. Sinir bozucu olabiliyor, özellikle geriye dönüp yazılarınızı sık düzenliyorsanız.

Bu Gutenberg’den nasıl kurtulurum?

Çözümsüz değil, WordPress Contributors tarafından geliştirilen Classic Editor eklentisi ile isterseniz ikisi arasında geçişli bir şekilde kullanabilir veya Gutenberg’ten komple kurtulabilirsiniz.

Eklenti kurulur kurulmaz default olarak Gutenberg’i klasik editör ile değiştirir. Dilerseniz eklenti ayarlarında geçişli bir şekilde kullanmak için bir seçenek de var. Eklenti hakkında detaylı bir yazı yazmayacağım, bu eklentiyi bulduğum İngilizce kaynağa sizi yönlendiriyorum.